in , , ,

Öğrencilerin Çalışma Ortamı Nasıl Düzenlenmeli?

Hepimiz biliyoruz ki; her alanda başarının yolu çalışmadan geçer. Eğitim hayatı boyunca da düzenli ve verimli bir çalışma mutlak başarıyı getirir. Bu nedenle, öğrencilerin ders çalışma ortamlarının düzenlenmesi büyük önem taşır.
Verimli ve düzenli çalışmayı teşvik edecek bir çalışma ortamının nasıl olması gerektiğini ve bu ortamı düzenlerken dikkat etmemiz gerekenleri sizler için araştırdık.

• Çalışma alanı için en ideal olan ayrı bir çalışma odasının olmasıdır ancak şartların uygun olmadığı durumlarda, öğrencinin yatak odasında bir bölüm ayrılabileceği gibi evin uygun bir bölümü de çalışma alanı olarak kullanılabilir. Burada en önemli unsur, o alanın öğrenci için sadece ders çalışmak amacıyla kullanılacak olmasıdır.
• Öncelikle ders çalışma ortamının ebeveynlerin değil öğrencinin zevkine göre hazırlanması gerektiği unutulmamalıdır. Odanın hazırlanma aşamasında mutlaka öğrencinin de fikri alınmalıdır. Bu davranış hem odayı sevmesini, hem de sizin ona saygı duyduğunuzu bilmesini sağlar.

Ders çalışma ortamının sadece amacına yönelik olması verimi etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Çalışma ortamında dikkati dağıtıcı afiş, poster, yazı, resim, TV, bilgisayar CD, müzik seti, telefon gibi uyarıcıların olmamalı, bu alan ders dışı faaliyetlerde kullanılmamalıdır.
• Çalışma ortamları sessiz olmalıdır.
• Çalışma ortamı huzur veren, öğrenciyi olumlu yönde etkileyen bir renkte olmalıdır. Açık renk duvarlar ve doğal ışığın maksimum seviyede içeri girmesi, öğrenciyi zinde tutar ve algılarını ders çalışmak için uygun bir hale getirir. Psikolojik olarak olumlu etkiler bırakacak renk seçimleri her oda için önemli olsa da, öğrenci odasında daha fazla önem taşır. Yapılan araştırmalar açık mavi, açık yeşil gibi renklerin odaklanmayı pozitif yönde etkilediğini göstermiştir. Çok koyu renkler öğrencileri karamsarlığa sürüklerken, beyaz gibi çok aydınlık renkler de gözlerin yorulmasına neden olur. Fakat öğrencinin sevdiği renkler de göz ardı edilmemeli, onun fikrini alarak seçilen renkler dekorasyonun bazı bölümlerinde kullanılmalıdır.
• Ders çalışma için en önemli materyallerden birisi masadır. Ne kadar uygun bir masa kullanırsanız verim o kadar artacaktır. Küçük bir masanın, sıkışıklık ve karmaşa yaratacağı göz önünde bulundurularak ortama uygun büyüklükte bir çalışma masası tercih edilmelidir. Ayrıca çalışma masası ve sandalyesinin, öğrencinin yaşına ve vücut yapısına uygun ergonomik özelliklerde olmasına da dikkat edilmelidir.
• Çalışma odası veya masası yeterince ışık almalıdır. İdeal aydınlatma; masa başındaki öğrencinin gölgesinin masa üzerine düşmesini engelleyen aydınlatma şeklidir. Bu amaçla masa lambası kullanılması da oldukça önemlidir. Masanın üzerine konulan ve tüm ışığı ders materyallerinin üzerinde olan aydınlatma, ilgiyi tek bir noktada toplamaya yarayacaktır. Aydınlatmanın gözü yormayacak ya da uyku getirmeyecek düzeyde olmasına da dikkat edilmelidir.

Çalışma odalarında hem gün ışığını ışığı kontrol edecek ,hem doğal ışığı engellemeyecek hem de ortamda ferahlık sağlayacak nitelikte açık renkli ve desensiz perdeler seçmeye özen gösterilmelidir.
• Çalışma odalarının ısısı öğrenci verimini etkileyen önemli faktörlerdendir. Ortamın çok sıcak ya da soğuk olmaması gerektiği, 22 – 24 cantigrat derecenin ideal çalışma ortamı sağladığı yapılan araştırmalarla belirlenmiştir.
• Havalandırma da bir çalışma ortamında verimi etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Bulunan ortamda oksijenin azalması baş ağrısına ve uykunun gelmesine yol açmaktadır. Bu nedenle çalışma odaları düzenli olarak havalandırılmalıdır.

Seçilecek mobilyaların ortam ve kullanım amacına uygun olmasının yanında beğenilen ve öğrenciye ortamda bulunma isteği yaratacak nitelikte olmasına da özen gösterilmelidir. Odada ahşap detaylar kullanılması, ortama yaşam enerjisi katan bakımı kolay, küçük kaktüs gibi bitkilerin olması ortamın daha sevimli hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Yazar: Şenay Bilen

Eğitim Günlüğü Yazarı
Eğitimci

Oyunu ver

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings